Nr 16 - "Czy jesteś transhumanistą? Gość: Kamil Muzyka"

Grafika: Luke Muehlhauser

Grafika: Luke Muehlhauser

Z Kamilem Muzyką, pierwszym gościem w historii naszego podcastu, dyskutujemy o transhumanizmie, czyli zestawie poglądów zakładających m.in. racjonalizm, wolność morfologiczną, szacunek dla bytów zdolnych do odczuwania oraz dążenie do wykorzystywania nauki i technologii do przekraczania biologicznych ograniczeń człowieka.

Zastanawiamy się czy można być transhumanistą i o tym nie wiedzieć? Czy transhumanizm to faktycznie najniebezpieczniejsza ideologia w historii? W jakie działania transhumanisci mogą angażować się tu i teraz, aby realizować swoje postulaty bez czekania na nastanie osobliwości?

Bardzo staraliśmy się nie wybiegać za bardzo w przyszłość, ale momentami mogło nam się zdarzyć odpłynąć w science-fiction.

Notatki

Książki polecane przez Kamila (nie wszystkie pojawiają się w odcinku)

  • Science fiction

    • Jacek Dukaj - Extensa

    • Marcin Przybyłek - saga Gamedec

    • Nancy Kress - Hiszpańscy Żebracy

    • Greg Bear - Pieśń Krwi

    • Greg Egan - Diaspora

    • Vernon Vinge - Ogień nad Otchłanią

    • John Varley - Serie Gaia i Osiem Swiatów

    • Antologia Hieroglyph

    • Alastair Reynolfds - Blue Remembered Earth

    • Iain M. Banks - saga The Culture

    • Neil Ronald Jones - The Jameson Satellite

  • Akademickie i inne

    • Max Urchs - O procesorach i procesach myślowych

    • Natasza Vita More - the transhumanist reader

    • Eric K Drexler - Engines of Creation

    • Gerard K O'Neill - The High Frontier

    • FM 2030 - Upwingers Timothy Leary - Neuropolitics

Otwieracz nr 14 – „Czy możemy żyć bez polityki?”

okladka2.PNG

Polityka to temat, do którego Marcin był nastawiony niechętnie, ale Szymon się uparł, bo uważał, że  będzie okazją do wyjaśnienia wielu różnic między nami. Ostatecznie różnic chyba nie wyjaśniliśmy, ale przynajmniej ciekawie podyskutowaliśmy między innymi o tym, czym właściwie jest polityka, co jest i nie jest polityczne, czy konflikty są złe i czy każdy z nas może być politykiem nawet, jeśli nie należy do partii politycznej.

Notatki:

Otwieracz nr 13 - "Idee, które wpłynęły na nas w 2017 roku"

Mind blown

Podobnie jak rok temu zrobiliśmy przegląd idei i i koncepcji, które w minionym roku wpłynęły na nas lub w jakiś sposób zmieniły nasze myślenie. Rozstrzał naszej dyskusji jest szeroki i sięga od biotechnologii i geologii przez cybernetykę, aż po strategie inwestycyjne i wzory ról płciowych. Każdy z tych tematów to materiał na osobny odcinek, dlatego wyszło trochę dłużej niż zwykle.

Notatki:

Otwieracz nr 10 - "Byle dożyć do osobliwości. Pułapki techno-optymizmu" - InternetBeta 2017

Fot. Allison Parrish "Programming is Forgetting: Toward a New Hacker Ethic

Fot. Allison Parrish "Programming is Forgetting: Toward a New Hacker Ethic

Drugi i ostatni odcinek z wystąpieniem z InternetBeta 2017. Szymon, zainspirowany przez Evgeny'ego Morozova, zachęca aby odrzucić naiwny optymizm wobec technologii informacyjnych i zacząć o nich dyskutować na poważnie. Przy okazji obala kilka popularnych przekonań, które  nazywa pułapkami techno-optymizmu.

Notatki

Otwieracz nr 9 - "Skąd wiedzieć co robić najpierw" - InternetBeta 2017

David Cowan,  wariacyjność efektów w stosunku do planów (w książce NN Taleba „Antifrigile”)

David Cowan,  wariacyjność efektów w stosunku do planów (w książce NN Taleba „Antifrigile”)

Odcinek specjalny po konferencji InternetBeta 2017, na której obaj mieliśmy wystąpienia. Tym razem będzie trochę bardziej biznesowo, bo Marcin opowiada o podejmowaniu decyzji produktowych. Jego wnioski można jednak rościągnąć na niemal każdą dziedzinę życia.

Odcinek zaczyna się od krótkiego wstępu, potem jest nagranie wystąpienia Marcina, a po nim jeszcze nasza krótka dyskusja. Poniżej prezentacja opublikowana na SlideShare.

Otwieracz nr 8 - "Uwaga!"

uwaga_img.jpg

Uwaga to umysłowe skupienie na określonej informacji. Obecnie o naszą uwagę toczy się zażarta konkurencja, ale czy wiemy ile jest ona warta? Czy przypisujemy jej odpowiednią wartość, czy może rozdajemy ją na lewo i prawo za bezcen? W tym odcinku zdradzamy również co nieco o prywatnych zwyczajach i sposobach zarządzania uwagą. 

Notatki

Otwieracz nr 7 - "Jak żyć w czarnej skrzynce?"

Blackbox

Czarna skrzynka (black box) to system, w którym znamy dane wsadowe (input) oraz efekty końcowe (output), ale nie mamy pojęcia co dzieje się w międzyczasie. Nie wiemy w jaki sposób działanie X prowadzi do efektu Y. W tym odcinku zastanawiamy się, jak żyć w świecie pełnym czarnych skrzynek i dyskutujemy o paradoksie - przez wieki ludzkość, m.in. za pomocą metody naukowej, starała się lepiej zrozumieć rzeczywistość i odkrywać kolejne kawałki czarnej skrzynki naszego wszechświata. Tymczasem współcześnie sami tworzymy nowe systemy, których zasady funkcjonowania są zrozumiałe dla coraz mniejszej liczby ludzi.

Notatki

Otwieracz nr 6 - "Po co nam prywatność?"

Według jednej z definicji prywatność to prawo do ukrywania informacji, które mogą zostać wykorzystane na naszą niekorzyść. W tym odcinku dyskutujemy między innymi o tym, czy o takie prawo należy walczyć. Jak ważna prywatność jest dla jednostek i całych społeczeństw? Zastanawiamy się też, od czego zależy nasza tolerancja na naruszanie prywatności, a także zwracamy uwagę na hipokryzję niektórych ludzi i firm, które zachęcają nas do oddawania im danych o nas, ale same skrzętnie chronią swoje tajemnice.

Notatki

Otwieracz nr 5 - "Czy potrzebujemy utopii?"

W tym odcinku dyskutujemy o dobrych i złych stronach utopii i zastanawiamy się czy w dzisiejszych czasach potrzebujemy wizji idealnego społeczeństwa. Czy taka wizja działa motywująco czy wprost przeciwnie, onieśmiela ogromem wyzwania i skłania do rezygnacji z walki o lepsze jutro? A może żyjemy w utopii, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy?

Notatki

Otwieracz nr 4 - "6 idei, które wpłynęły na nas w 2016 roku"

Po długiej przerwie wracamy z odcinkiem, w którym dyskutujemy o ideach mających na nas największy wpływ w minionym roku, czyli takich zmieniających nasz styl życia lub postrzeganie świata. Nie planowaliśmy tego, ale każdy z nas skupił się na innej skali - Marcin mikro, a Szymon makro. Ku naszemu zaskoczeniu, udało nam się je wszystkie połączyć na końcu dyskusji.

Postanowiliśmy zrobić mały eksperyment - zamieszczamy streszczenie odcinka w formie tekstowej. To tylko niewielki wycinek całej dyskusji (najdłuższej do tej pory), więc zachęcamy do słuchania. Tylko z wersji audio dowiecie się, co może sprawić, że Szymon stanie się optymistycznym technosolucjonistą i jak można powstrzymać koniec świata (serio-serio).

Idee Marcina

1. Buforowanie. Dużo czytałem i słuchałem o tym, co to znaczy, że czegoś jest mało (kalorii, czasu, energii mentalnej) i jak ważne jest budowanie rezerwuarów personalnych „zasobów”, które nie mają jasno określonego przeznaczenia. Tak tworzone bufory mają wartość wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy, szczególnie w momentach nasilonej zmienności. Taki bufor zwiększa spektrum możliwych decyzji. To były moje wnioski po przeczytaniu "Scarcity", ale w bardzo ciekawy sposób pokrywają się z teorią antykruchości NN Taleba, który mocno krytykuje „kościół ekonomicznej optymalizacji” w kontrze do tego jak działa natura. Jest powód dla którego mamy dwa płuca, choć możemy żyć z jednym.

2. Nie-praca. Trochę przez przypadek, a trochę intencjonalnie połączyło się to z moją sytuacją życiową. Podliczyłem sobie, że w 2016 roku „nie- pracowałem” w sumie prawie 4 miesiące kalendarzowe: w maju i czerwcu wziąłem urlop a październik i cześć listopada majem wolny między zakończeniem jednej pracy a rozpoczęciem drugiej. Tyle uwolnionego czasu daje perspektywę: brak „pracy zawodowej” nie oznacza brak pracy jako takiej: miałem mnóstwo zajęć, które mnie rozwinęły na dochczasowych mentalnych nieużytkach. Nie-praca to także tytuł opublikowane w Liberte! artykułu, który powstał na bazie jednego odcinka z Otwieracza. Ten artykuł pozwolił na też pojechać na Europejskie Forum Nowych Idei.

3. Autorefleksja. W zeszłym roku pisałem na swoim blogu o znaczeniu medytacji. Medytacja otworzyła mi drogę do zrozumienia na sobie pojęcia metakognitywistyki, czyli myślenia o myśleniu. To z kolei zgrało się z doskonale z „Hansei” – ideą intencjonalnej retrospektywy. To proces samodzielnego spojrzenia wstecz, aby zrozumieć jakie popełniło się błędy. Nie żeby się umartwiać, ale aby wiedzieć jak być lepszym. Trafiłem na to pojęcie czytając „Toyota Way”, choć zdałem sobie sprawę, że moje blogposty podsumowywujące dotychczasowe lata były dokładnie tym.

Idee Szymona

4. Hipernormalizacja. Termin, który spina wiele procesów widocznych w ostatnich latach. Został świetnie przedstawiony w dokumencie Adama Curtisa pod tym tym samym tytułem. Termin powstał, aby opisać rzeczywistość ZSRR – propaganda państwowa opisywała świat zupełnie inny niż ten doświadczany przez zwykłych obywateli. Wszyscy zdawali sobie sprawę ze sztuczności świata, w którym żyją, ale nikt nie potrafił sobie wyobrazić alternatywy, więc udawano normalnie działające społeczeństwo. Curtis błyskotliwie udowadnia, że hipernormalizacja dotyczy także nas, mieszkańców krajów Zachodu. Rządy, finansiści i branża technologiczna zamiast radzić sobie ze skomplikowanym prawdziwym światem stworzyli prosty świat fikcji. W tym świecie systemy komputerowe wykluczają ryzyko z transakcji finansowych, a terroryzm to efekt knowań kilku złych dyktatorów.

5. Pułapki rozwoju. Brakujący puzzel w myśleniu o postępie. Wielu z nas jest przekonanych, że ludzkość zmierza tylko w jednym kierunku – ku lepszemu. Tymczasem historia zna ślepe uliczki rozwoju i całe cywilizacje, które upadały. Pułapka postępu to sytuacja, gdy nowe rozwiązania wprowadzane przez społeczność zaczynają generować coraz więcej problemów, ale elity nie chcą lub nie mogą zmienić sytuacji w obawie przed krótkookresowymi stratami. W konsekwencji dalszy rozwój zostaje zatrzymany, a czasem dochodzi do upadku cywilizacji. Szymon uważa, że przykładem takiej pułapki są media społecznościowe - generują one obecnie więcej strat niż korzyści, ale nie jesteśmy skłonni z nich zrezygnować.

6. Nieuchronność końca świata w wyniku globalnego ocieplenia. Globalne ocieplenie doprowadzi do końca świata, jaki znamy. Zmiany klimatu uczynią znaczne obszary Ziemi niezdatnymi do życia, a zalanie wybrzeży i coraz mniejsze zasoby wody pitnej doprowadzą do migracji i konfliktów zbrojnych. Książka i film „To zmienia wszystko” Naomi Klein utwierdziły mnie w przekonaniu, że taka wizja przyszłości jest nieuchronna. Klein zwraca bowiem uwagę, że zmiany klimatu to konsekwencja przyjętego globalnie modelu społeczno-ekonomicznego – połączenia neoliberalnej dyktatury rynków, rozwoju gospodarczego za wszelką cenę oraz niepohamowanej konsumpcji. To prowadzi do eksploatacji zasobów naturalnych na coraz większą skalę, a tym samym wzrostu zanieczyszczenia. Jedynym sposobem dającym nadzieję na zatrzymanie negatywnych zmian byłoby samoograniczenie się ludzkości i rezygnacja z ciągle rosnącej konsumpcji. Ale taka zmiana jest nierealna. Czeka nas więc koniec świata na jaki zasługujemy – długi, powolny i o którym wiedzieliśmy, ale nie powstrzymaliśmy go ze względu na skupienie na własnych interesach (taką katastrofę opisał m.in. William Gibson w książce "Peryferal").

Notatki

Otwieracz nr 3 - "Czy powinniśmy być wierni swoim poglądom?"

Różnice poglądów są nieustannym źródłem konfliktów. Ze względu na poglądy nawiązujemy i zrywamy przyjaźnie, zawieramy sojusze i toczymy wojny. Kierując się nimi podejmujemy codzienne decyzje.

Skąd jednak pochodzą nasze poglądy? I czy w ogóle możemy powiedzieć, że należą one do nas? Czy wierność swoim poglądom, niezależnie od zmieniających się warunków, powinna być postrzegana jako cecha pozytywna?

Notatki:

Otwieracz nr 2 - "Czy praca ma sens?"

Praca ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania współczesnych społeczeństw. To ona decyduje o stylu życia wielu z nas, to jej poświęcamy większość swojego życia i na niej często budujemy poczucie swojej wartości. Czy słusznie? Może poświęcamy jej zbyt wiele czasu i energii?  I czy 40-godzinny tydzień to naprawdę najlepsze, co mogliśmy wymyślić?

Plik do pobrania tutaj.

Notatki:

Otwieracz nr 1 - "Czy będzie już tylko lepiej?"

Dyskutujemy o tym, czy ludzkość zmierza w dobrą czy w złą stronę. Wymieniamy się argumentami czy to, co nazywamy postępem skończy się dla nas cywilizacyjną wygraną, czy po prostu jesteśmy ofiarami własnego myślenia magicznego.

Plik mp3 z podkręconą głośnością do pobrania tutaj.

Notatki

 

 

Otwieracz nr 0 - "Metryki"

Odcinek zerowy naszego podcastu. Dyskutujemy o naturze mierzenia i wartości metryk. Czy my przypadkiem nie popadamy w manię liczenia tego, co jest łatwe do policzenia?